Młodzi dla klimatu – klimat dla młodych

19 września 2025 r. w Warszawie odbędzie się druga edycja konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska dla przedstawicieli i przedstawicielek organizacji młodzieżowych, w szczególności tych zajmujących się kwestiami przyrody i klimatu – „Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych”.

Baner "Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych". Po lewej stronie planeta Ziemia.

Konferencja to przestrzeń dialogu między administracją rządową a młodymi aktywistami, profesjonalistkami, lokalnymi liderami i naukowczyniami. To możliwość rozmowy, wymiany doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy i nawiązania kontaktów.

Oprócz przedstawicieli młodego pokolenia w wydarzeniu wezmą udział reprezentanci Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także eksperci zajmujący się transformacją energetyczną, finansowaniem działań proekologicznych, zdrowiem psychicznym oraz przeciwdziałaniem dezinformacji w obszarach energetyki, środowiska i klimatu.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz będziemy rozmawiali na tematy ważne dla młodego pokolenia. W panelu głównym porozmawiamy o zielonych zawodach i zielonych kompetencjach na rynku pracy. W stolikach tematycznych usłyszycie m.in.: o walce z dezinformacją klimatyczną, sposobach radzenia sobie z niepokojem klimatycznym i wypaleniem aktywistycznym, możliwościach finansowania działań ekologicznych, o wpływie stanu środowiska na nasze zdrowie i o tym jak mówić i rozmawiać o transformacji energetycznej.

Konferencja to także okazja na zadanie pytań bezpośrednio kierownictwu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Organizacje biorące udział w wydarzeniu będą mogły także zaprezentować swoje działania w Panelu dobrych praktyk lub na zapewnionym przez organizatora stoisku.

Kiedy? 19 września 2025 r.

Gdzie? Miejsce konferencji zostanie podane w późniejszym terminie. Pierwsza część konferencji będzie także transmitowana w mediach społecznościowych MKiŚ.

Dla kogo? Dla młodych ludzi zainteresowanych ochroną klimatu i środowiska, w szczególności dla aktywistów i aktywistek, studentów i studentek, przedstawicieli i przedstawicielek młodzieżowych rad miast i województw.

Zapraszamy także do udziału w wydarzeniu towarzyszącym konferencji. 18 września, w godzinach 14:00-17:00, w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Młodzieżowa Rada Klimatyczna organizuje Debatę Oksfordzką. Serdecznie zachęcamy do aktywnego udziału.

PROGRAM WYDARZENIA

9:00 – 10:00 – Rejestracja uczestników

CZĘŚĆ I: OTWARCIE SPOTKANIA

Prezentacja idei współpracy i dialogu Ministerstwa Klimatu i Środowiska z młodzieżowymi organizacjami klimatycznymi.

10:00 – 11:00
Otwarcie spotkania przez przedstawicieli Ministerstw

11:30 – 12:15
Panel dyskusyjny: „Zielone kompetencje na rynku pracy”.

Rozmowa o roli zielonych kompetencji w budowaniu ścieżki zawodowej – jak wzmacniają pozycję młodych osób na rynku pracy oraz jakie możliwości otwierają w rozwoju zawodowym i biznesowym.

CZĘŚĆ II: DOBRE PRAKTYKI 

Jakimi zielonymi inicjatywami mogą się pochwalić młode organizacje? Prezentacje inspirujących projektów  wybranych młodzieżowych organizacji klimatycznych.

12:30 – 13:15
Prezentacje wybranych inicjatyw młodzieżowych

13:15 – 14:00
Przerwa obiadowa

CZĘŚĆ III: WARSZTATY 

W ramach pięciu grup roboczych, uczestnicy – według wcześniejszych zapisów – będą wspólnie z moderatorami pracować nad wybranymi tematami.

14:00 – 15:30
Stolik 1. Jak zorganizować finansowanie działań klimatycznych?
Stolik 2. Jak nie dać się dezinformacji klimatycznej, energetycznej i środowiskowej? 
Stolik 3. Jak zadbać o psychiczny dobrostan oraz utrzymać motywację do obywatelskiego zaangażowania na rzecz klimatu? 
Stolik 4. Jak zmiana klimatu wpływa na nasze zdrowie, domy i miasta?
Stolik 5. W jaki sposób prowadzić dialog o transformacji energetycznej, by pokazać potencjał rozwoju gospodarczego oraz korzyści środowiskowe dla społeczeństwa?

15:30 – 15:45
Przerwa kawowa 

15:45 – 16:30
Kontynuacja sesji stolikowej

16:30 – 17:15
Podsumowanie warsztatów – moderatorzy przedstawiają kluczowe wnioski z pracy oraz dyskusji w grupach warsztatowych.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/mlodzi-dla-klimatu

Skip to content