Z WATu do ORLENU!

Na studiach część osób wie czym będzie chciała zajmować się w przyszłości, a część jeszcze się nad tym nie zastanawiała. Warto jednak zacząć myśleć o swojej przyszłej karierze zawodowej czym prędzej, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć już dziś, aplikując do programu stażowego Kierunek ORLEN!

Nazywam się Bogumiła Przybyła i jestem absolwentką Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT, specjalność materiały niebezpieczne i ratownictwo chemiczne. W lipcu br. obroniłam tytuł magistra inżyniera chemii. Chciałabym Wam pokazać na swoim przykładzie, jak możecie zacząć budować swoją ścieżkę kariery już dziś i zaprosić Was do udziału w rekrutacji do półrocznego, płatnego programu stażowego Kierunek ORLEN, która trwa do 21 listopada.

Chemia i co dalej?

Myśląc o znalezieniu pierwszej pracy, zaczęłam się zastanawiać, co tak naprawdę chciałabym robić. Studiując chemię, pewnie pierwsze, co przychodzi Wam do głowy to laboratorium. Studenci z reguły lubią laboratoria – moi znajomi nie mogli się doczekać przeprowadzenia różnych syntez, analiz chemicznych, natomiast ja niespecjalnie za nimi przepadałam. Nie wyobrażałam sobie siebie na co dzień w laboratorium, ale pamiętajmy, że chemia to nie tylko laboratoria. WAT, jako jedyna uczelnia kształci przyszłych specjalistów chemików w zakresie materiałów niebezpiecznych i ratownictwa chemicznego oraz materiałów wybuchowych i pirotechniki. W trakcie studiów zdobywamy wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu ratownictwa techniczno-chemicznego czy ochrony przed skażeniami. I to właśnie te dwa zagadnienia skłoniły mnie do zainteresowania się tym, w jaki sposób mogę zapewnić bezpieczeństwo ludziom oraz ograniczyć negatywny wpływ różnych substancji na środowisko. Znalazłam taką specjalizację w chemii, która naprawdę mnie zainteresowała!

Prace inżynierską oraz magisterską pisałam z zakresu właściwości palnych i wybuchowych substancji oraz bezpieczeństwa pożarowego, pod okiem p. dr inż. Bożeny Kukfisz. Dzięki temu zapoznałam się m.in. z tym, jak korzystać z norm, ustaw, rozporządzeń czy dyrektyw. W ten sposób złapałam „bakcyla” na tym punkcie. Zrozumiałam, że szukanie informacji, odpowiednich artykułów prawnych, interpretacja oraz ich zastosowanie w życiu jest zdecydowanie moją mocną stroną, gdzie czuję, że spełniam się w tej roli.

Dlaczego ORLEN?

Aktualnie jestem na stażu Kierunek ORLEN w Zespole Bezpieczeństwa Procesowego PKN ORLEN S.A. w Płocku. Zespół odpowiedziany jest przede wszystkim za zapobieganie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych. W tym celu m. in. przeprowadzamy analizy ryzyka procesowego dla każdej instalacji przemysłowej na terenie Zakładu Produkcyjnego i w spółkach produkcyjnych, przygotowujemy odpowiednie dokumenty do organów administracji publicznej zgodnie z wymaganiami zawartymi w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska oraz innych regulacji z zakresu poważnych awarii przemysłowych. Przygotowujemy również dokumentację projektową dla nowych i modernizowanych obiektów w zakresie bezpieczeństwa procesowego. Co więcej, bierzemy udział w ustalaniu okoliczności zdarzeń awaryjnych i ich oceny pod kątem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. I to jest właśnie ten kierunek, w którym chciałabym się rozwijać! Dzięki realizacji zadań podczas stażu dodatkowo utwierdziłam się w tym przekonaniu.

Staż to dobra inwestycja w swoją przyszłość. Moim zdaniem nie ma lepszego miejsca na start kariery niż stabilna firma, oferująca liczne możliwości pogłębienia i sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. To wszystko może zagwarantować ORLEN, bo to jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Dzięki stażowi można się przekonać, czy rzeczywiście dany obszar Was interesuje, czy odnajdujecie się w danej roli, czy też kierunek studiów, który podjęliście jest odpowiedni. Staż to jest właśnie ten czas, gdzie możecie się sprawdzić, zdobyć doświadczenie i postawić krok w stronę swojej zawodowej przyszłości.

Aplikuj do programu stażowego Kierunek ORLEN!

Podpowiem Wam, że warto co jakiś czas zaglądać na stronę internetową i social media potencjalnego pracodawcy, który Was interesuje. Ja w ten sposób trafiłam na informacje o rekrutacji do programu stażowego Kierunek ORLEN. Odnalazłam obszar, który mnie zainteresował, a po przeczytaniu, czym stażysta będzie się zajmował, wiedziałam, że ta oferta jest skierowana bezpośrednio do mnie! Zaaplikowałam wysyłając CV oraz rozwiązane case study, czyli zadanie merytoryczne, które odzwierciedla treść pracy w zespole, do którego aplikujecie. Takie zadanie ma pokazać przyszłemu opiekunowi Wasz tok myślenia i podejście do danego zagadnienia. Kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa z przyszłym opiekunem.

Rekrutacja do najbliższej edycji programu stażowego Kierunek ORLEN wystartowała 18 października i potrwa do 21 listopada. Półroczny, płatny staż zaczniecie w lutym. Zapraszam do odwiedzenia strony: www.orlen.pl/pl/kariera, gdzie publikowane są ogłoszenia, spośród których można wybierać według własnych preferencji i planów na przyszłość.

Skip to content