Oferty:

Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla większości z nas. Skutki pandemii uderzyły też w potrzebujących. Wiele z ich problemów jeszcze się pogłębiło, m.in. pogorszyła się sytuacja materialna, wzrosło poczucie dotkliwego osamotnienia, bezrobocie czy wykluczenie cyfrowe. W większości wypadków są sami w swojej biedzie i bezsilności.
Chcemy im pomóc. Ale nie dowiemy się o nich i nie dotrzemy z pomocą bez wsparcia Wolontariuszy!

Liczy się naprawdę każde zgłoszenie
– im więcej Wolontariuszy, tym większa liczba rodzin i dzieci, którym możemy pomóc.

BEZ CIEBIE nie dotrzemy ze wsparciem do potrzebujących

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości 

Więcej informacji

W Schronisku na Paluchu działa ponad 300 wolontariuszy. Wolontariusze mogą działać w schronisku 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18

Wolontariusz to osoba, która regularnie, długofalowo pomaga w schronisku w ramach umowy, która podpisywana jest na rok.

Do zadań psich wolontariuszy należą:

 • spacery
 • socjalizacja
 • szukanie nowych domów poprzez ogłoszenia i udział w akcjach promocyjnych.
 • przeprowadzanie rozmów, spacerów i wizyt przedadopcyjnych
 • przeprowadzanie wizyt poadopcyjnych
 • nadzór i szkolenie osób pomagających w spacerach
 • pielęgnacja

Bycie wolontariuszem to odpowiedzialne zadanie. Wolontariusze to osoby, które regularnie pomagają w schronisku (min. raz w tygodniu po min 4 godziny) niezależnie od pogody, zarówno w upały jak i mrozy.

Wymagania:

 • mają skończone 18 lat
 • mogą zacząć prace wolontariusza od zaraz
 • będą przychodzić regularnie min. raz w tygodniu na min. 4 godziny spacerów
 • lubią psy i się ich nie boją
 • zobowiążą się do regularnych wizyt w schronisku przez min. rok czasu
 • zaangażowane, odpowiedzialne, systematyczne, wytrwałe
 • potrafią pracować w grupie
 • umieją radzić sobie ze stresem
 • zaangażują się w promocję psów – będą aktywnie poszukiwać im domów poprzez pisanie ogłoszeń i zamieszczanie ich na wskazanych portalach internetowych, będą brały udział w akcjach promocyjnych poza schroniskiem

Jak się zgłosić

 1. Zapoznaj się z Oświadczeniem Osoby Asystującej które podpiszesz przy pierwszej wizycie w schronisku oraz zapoznaj się z .Zasadami współpracy ze schroniskiem dla osób pomagających w spacerach
 2. Prześlij na adres: wolontariat@napaluchu.waw.pl  wypełniony formularz kandydata na wolontariusza
 3. Otrzymasz materiały szkoleniowe oraz numer telefonu do lidera jednej z grup wolontariuszy, z którym umówisz się na wizyty.
 4. Jeśli w ciągu pierwszych 30 dni odbędziesz 4 wizyty min. 4 godzinne, podpiszemy z Tobą umowę kandydata na wolontariusza, która trwa od 2 do 5 miesięcy
 5. Po rekomendacji Lidera  grupy wolontariuszy, umówimy się z Tobą na egzamin.
 6. Po zdanym egzaminie podpisujemy z Tobą Umowę wolontariusza na okres 12 miesięcy.

Do zadań wolontariuszy należą:

 • czynności promocyjne m.in. pisanie ogłoszeń, doradztwo dla adoptujących w trakcie i po adopcji, udział w akcjach promocyjnych poza schroniskiem, promocja w mediach społecznościowych, przygotowywanie materiałów promocyjnych/informacyjnych, robienie zdjęć (dla chętnych);
 • czynności socjalizacyjne m.in. praca z kotami lękliwymi, agresywnymi, w depresji;
 • wspieranie opiekunów w pracach m.in. porządkowych (sprzątanie kuwet, misek, dezynfekcja sal i klatek), karmieniu;
 • obserwacja kotów pod kątem wychwytywaniu problemów zdrowotnych i behawioralnych;
 • przeprowadzenie wizyt po adopcyjnych.
 • Wymagania:

Wymagania

 • gotowość do wizyt w schronisku min. 3 razy w miesiącu na min. 4 godziny;
 • gotowość do podjęcia pracy wolontariusza od zaraz;
 • umiejętność pracy w zespole, komunikatywność;
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem;
 • chęć do nauki, w tym poszerzanie wiedzy o kotach we własnym zakresie;
 • mile widziane doświadczenie w opiece nad kotami.

Jak się zgłosić

 1. Wypełnij formularz kandydata na wolontariusza i prześlij na adres: wolontariat@napaluchu.waw.pl.
 2. Otrzymasz numer telefonu do lidera wolontariuszy grupy Koty, z którym umówisz się na wizyty.
 3. Jeśli w ciągu pierwszych 30 dni odbędziesz 4 wizyty min. 4 godzinne, podpiszemy z Tobą umowę kandydata na wolontariusza, która trwa od 2 do 5 miesięcy
 4. Po rekomendacji Lidera grupy wolontariuszy, umówimy się z Tobą na egzamin.
 5. Po zdanym egzaminie podpisujemy z Tobą Umowę wolontariusza na okres 12 miesięcy.

Więcej informacji

💜 Studencie! Zostań SuperBohakerem! 💙

Hakersi – społeczność tworzona przez Fundację Sarigato – szukają wolontariuszy-korepetytorów, którzy dołączą do Hakersowych Korków i wesprą potrzebujące dzieciaki w nauce szkolnej.

💥 Na czym to polega?

Na regularnych spotkaniach online z wybranym dzieckiem, na których będziecie pomagać w nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do sprawdzianu czy po prostu w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu.

💥 Kiedy?

Konkretne terminy i pierwsze spotkanie ustalacie indywidualnie z dzieckiem i jego opiekunem. Docelowo korki będziecie prowadzić do końca czerwca, ale jest opcja kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.

💥 Kogo wspieramy?

Podopiecznych domów dziecka, świetlic środowiskowych, rodzin zastępczych czy rodzin w trudnej sytuacji – wszystkie te dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą sobie poradzić w nauce ani opłacić prywatne korki.

💥 Jak się zgłosić na SuperBohakera?

Wystarczy wypełnić formularz:

http://bit.ly/Zostań_Korepetytorem  

💥 Kim są Hakersi?

To społeczność, która na co dzień wspiera dzieci przez naukę nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych. https://hakersi.pl/ 

W razie pytań śmiało piszcie na: 👉 korepetycje@sarigato.org

Więcej informacji

Projekt rozwoju wolontariatu w Warszawie „Ochotnicy warszawscy”.

Już od 2016 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu w Warszawie. Działania prowadzone w ramach projektu są dedykowane warszawskim organizatorom wolontariatu, aktywnie działającym wolontariuszom oraz wszystkim osobom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu. „Ochotnicy warszawscy” to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Więcej informacji – https://ochotnicy.waw.pl/

AKTYWNOŚCI PODEJMOWANE W RAMACH WOLONTARIATU:

 1. Edukacja i patrolowanie ZOO

Wolontariusze/szki na tym stanowisku, to osoby będące miłośnikami zwierząt, chętne do dzielenia się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Udzielają informacji dotyczących naszych podopiecznych, wskazują drogę oraz przypominają o zachowaniu zasad zawartych w „Regulaminie zwiedzania Warszawskiego ZOO“. Ponadto pomagają w organizacji wydarzeń edukacyjnych na terenie Warszawskiego ZOO.

Decydując się na wolontariat w charakterze edukatora patrolującego ZOO powinieneś/powinnaś zdawać sobie sprawę, że ważne jest regularne przychodzenie do ZOO minimum raz w tygodniu o dowolnie wybranej porze. Jest to aktywność dedykowana osobom dyspozycyjnym np. tylko
w weekendy.

W ramach przygotowania do pełnienia funkcji oferujemy liczne szkolenia wewnętrzne.

 1. Fotografia zwierząt i eventów

Pasjonujesz się fotografią? Dołącz do naszego zespołu. Nasi wolontariusze fotografowie są zoobowiązani do regularnych wizyt w ZOO, z których minimum raz w miesiącu przesyłają na adres wolontariat@zoo.waw.pl najlepsze swoje prace. Dodatkowo tworzą fotorelacje z wydarzeń organizowanych przez Warszawskie ZOO. Zdjęcia są publikowane m.in. na stronie i social mediach Warszawskiego ZOO.

 1. Przewodnicy/ przewodnicy językowi

To zadanie dla osób otwartych na innych ludzi, a zarazem posiadających wiedzę na temat zwierząt oraz umiejętność jej przekazywania do różnych grup wiekowych. Wolontariusze przewodnicy samodzielnie dobierają treści spaceru, konsultują ze specjalistami, dbają o ich merytorykę. Ważna jest dyspozycyjność czasowa w pierwsze wtorki miesiąca (spacery dedykowane seniorom) oraz wybrane soboty. Harmonogram spacerów jest ogłaszany na początku każdego roku.

 1. Opieka nad zwierzętami – Dział Żywienia Zwierząt oraz Dział Hodowlany Sekcja Ssaków Kopytnych (zebry, wielbłądy, osły somalijskie itp.). 

Aby zostać wolontariuszem/wolontariuszką przy obsłudze zwierząt musisz zadeklarować, że będziesz przychodzić do ZOO minimum raz w tygodniu i przestrzegać ustalonego harmonogramu. Decyzja o wolontariacie musi być podjęta świadomie. Ogromną rolę odgrywa częstotliwość i systematyczność, ponieważ to pozwala opiekunom zwierząt odpowiednio zorganizować pracę i rozkład zajęć w swoim Dziale.

Wolontariusz/ka zobowiązuje się do pracy minimum raz w tygodniu przez 8 godzin w godzinach 7.30- 15.30. We wniosku należy wskazać, jaki dzień tygodnia odpowiada Wolontariuszowi/ce. Praca w weekendy początkowo nie wchodzi w rachubę ze względu na czas, który należy poświecić na wprowadzenie w specyfikę pracy, chyba że Kierownik Sekcji wyrazi zgodę.

Praca polega na pomocy opiekunom w ich codziennej obsłudze zwierząt – ok. 90% są to prace porządkowe czyli czyszczenie pomieszczeń wewnętrznych i zewnętrznych, sprzątanie obiektów oraz ich najbliższego otoczenia, przygotowywanie pokarmów do skarmienia, mycie pojemników, w zależności od potrzeb obserwacja zwierząt i inne zadania wynikające z danej sytuacji.

Po akceptacji wniosku rekrutacyjnego przez Kierownika Sekcji zostaje podpisane porozumienie z Wolontariuszem/ką na okres wstępny 3 miesięcy. Przed podpisaniem porozumienia Wolontariusz/ka przechodzi obowiązkowe ogólne szkolenie BHP, a następnie szkolenie BHP na stanowisku pracy.

Więcej informacji – https://zoo.waw.pl/o-nas/wolontariat

Skip to content