Oferty:
Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla większości z nas. Skutki pandemii uderzyły też w potrzebujących. Wiele z ich problemów jeszcze się pogłębiło, m.in. pogorszyła się sytuacja materialna, wzrosło poczucie dotkliwego osamotnienia, bezrobocie czy wykluczenie cyfrowe. W większości wypadków są sami w swojej biedzie i bezsilności.
Chcemy im pomóc. Ale nie dowiemy się o nich i nie dotrzemy z pomocą bez wsparcia Wolontariuszy!
Liczy się naprawdę każde zgłoszenie
– im więcej Wolontariuszy, tym większa liczba rodzin i dzieci, którym możemy pomóc.
BEZ CIEBIE nie dotrzemy ze wsparciem do potrzebujących
Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości
W Schronisku na Paluchu działa ponad 300 wolontariuszy. Wolontariusze mogą działać w schronisku 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18
Wolontariusz to osoba, która regularnie, długofalowo pomaga w schronisku w ramach umowy, która podpisywana jest na rok.
Do zadań psich wolontariuszy należą:
- spacery
- socjalizacja
- szukanie nowych domów poprzez ogłoszenia i udział w akcjach promocyjnych.
- przeprowadzanie rozmów, spacerów i wizyt przedadopcyjnych
- przeprowadzanie wizyt poadopcyjnych
- nadzór i szkolenie osób pomagających w spacerach
- pielęgnacja
Bycie wolontariuszem to odpowiedzialne zadanie. Wolontariusze to osoby, które regularnie pomagają w schronisku (min. raz w tygodniu po min 4 godziny) niezależnie od pogody, zarówno w upały jak i mrozy.
Wymagania:
- mają skończone 18 lat
- mogą zacząć prace wolontariusza od zaraz
- będą przychodzić regularnie min. raz w tygodniu na min. 4 godziny spacerów
- lubią psy i się ich nie boją
- zobowiążą się do regularnych wizyt w schronisku przez min. rok czasu
- zaangażowane, odpowiedzialne, systematyczne, wytrwałe
- potrafią pracować w grupie
- umieją radzić sobie ze stresem
- zaangażują się w promocję psów – będą aktywnie poszukiwać im domów poprzez pisanie ogłoszeń i zamieszczanie ich na wskazanych portalach internetowych, będą brały udział w akcjach promocyjnych poza schroniskiem
Jak się zgłosić
- Zapoznaj się z Oświadczeniem Osoby Asystującej które podpiszesz przy pierwszej wizycie w schronisku oraz zapoznaj się z .Zasadami współpracy ze schroniskiem dla osób pomagających w spacerach
- Prześlij na adres: wolontariat@napaluchu.waw.pl wypełniony formularz kandydata na wolontariusza
- Otrzymasz materiały szkoleniowe oraz numer telefonu do lidera jednej z grup wolontariuszy, z którym umówisz się na wizyty.
- Jeśli w ciągu pierwszych 30 dni odbędziesz 4 wizyty min. 4 godzinne, podpiszemy z Tobą umowę kandydata na wolontariusza, która trwa od 2 do 5 miesięcy
- Po rekomendacji Lidera grupy wolontariuszy, umówimy się z Tobą na egzamin.
- Po zdanym egzaminie podpisujemy z Tobą Umowę wolontariusza na okres 12 miesięcy.
Do zadań wolontariuszy należą:
- czynności promocyjne m.in. pisanie ogłoszeń, doradztwo dla adoptujących w trakcie i po adopcji, udział w akcjach promocyjnych poza schroniskiem, promocja w mediach społecznościowych, przygotowywanie materiałów promocyjnych/informacyjnych, robienie zdjęć (dla chętnych);
- czynności socjalizacyjne m.in. praca z kotami lękliwymi, agresywnymi, w depresji;
- wspieranie opiekunów w pracach m.in. porządkowych (sprzątanie kuwet, misek, dezynfekcja sal i klatek), karmieniu;
- obserwacja kotów pod kątem wychwytywaniu problemów zdrowotnych i behawioralnych;
- przeprowadzenie wizyt po adopcyjnych.
- Wymagania:
Wymagania
- gotowość do wizyt w schronisku min. 3 razy w miesiącu na min. 4 godziny;
- gotowość do podjęcia pracy wolontariusza od zaraz;
- umiejętność pracy w zespole, komunikatywność;
- umiejętność radzenia sobie ze stresem;
- chęć do nauki, w tym poszerzanie wiedzy o kotach we własnym zakresie;
- mile widziane doświadczenie w opiece nad kotami.
Jak się zgłosić
- Wypełnij formularz kandydata na wolontariusza i prześlij na adres: wolontariat@napaluchu.waw.pl.
- Otrzymasz numer telefonu do lidera wolontariuszy grupy Koty, z którym umówisz się na wizyty.
- Jeśli w ciągu pierwszych 30 dni odbędziesz 4 wizyty min. 4 godzinne, podpiszemy z Tobą umowę kandydata na wolontariusza, która trwa od 2 do 5 miesięcy
- Po rekomendacji Lidera grupy wolontariuszy, umówimy się z Tobą na egzamin.
- Po zdanym egzaminie podpisujemy z Tobą Umowę wolontariusza na okres 12 miesięcy.
Studencie! Zostań SuperBohakerem!
Hakersi – społeczność tworzona przez Fundację Sarigato – szukają wolontariuszy-korepetytorów, którzy dołączą do Hakersowych Korków i wesprą potrzebujące dzieciaki w nauce szkolnej.
Na czym to polega?
Na regularnych spotkaniach online z wybranym dzieckiem, na których będziecie pomagać w nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do sprawdzianu czy po prostu w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu.
Kiedy?
Konkretne terminy i pierwsze spotkanie ustalacie indywidualnie z dzieckiem i jego opiekunem. Docelowo korki będziecie prowadzić do końca czerwca, ale jest opcja kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.
Kogo wspieramy?
Podopiecznych domów dziecka, świetlic środowiskowych, rodzin zastępczych czy rodzin w trudnej sytuacji – wszystkie te dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą sobie poradzić w nauce ani opłacić prywatne korki.
Jak się zgłosić na SuperBohakera?
Wystarczy wypełnić formularz:
http://bit.ly/Zostań_Korepetytorem
Kim są Hakersi?
To społeczność, która na co dzień wspiera dzieci przez naukę nowych technologii i rozwój kompetencji cyfrowych. https://hakersi.pl/
W razie pytań śmiało piszcie na: korepetycje@sarigato.org
Projekt rozwoju wolontariatu w Warszawie „Ochotnicy warszawscy”.
Już od 2016 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu w Warszawie. Działania prowadzone w ramach projektu są dedykowane warszawskim organizatorom wolontariatu, aktywnie działającym wolontariuszom oraz wszystkim osobom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu. „Ochotnicy warszawscy” to pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Więcej informacji – https://ochotnicy.waw.pl/
AKTYWNOŚCI PODEJMOWANE W RAMACH WOLONTARIATU:
- Edukacja i patrolowanie ZOO
Wolontariusze/szki na tym stanowisku, to osoby będące miłośnikami zwierząt, chętne do dzielenia się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Udzielają informacji dotyczących naszych podopiecznych, wskazują drogę oraz przypominają o zachowaniu zasad zawartych w „Regulaminie zwiedzania Warszawskiego ZOO“. Ponadto pomagają w organizacji wydarzeń edukacyjnych na terenie Warszawskiego ZOO.
Decydując się na wolontariat w charakterze edukatora patrolującego ZOO powinieneś/powinnaś zdawać sobie sprawę, że ważne jest regularne przychodzenie do ZOO minimum raz w tygodniu o dowolnie wybranej porze. Jest to aktywność dedykowana osobom dyspozycyjnym np. tylko
w weekendy.
W ramach przygotowania do pełnienia funkcji oferujemy liczne szkolenia wewnętrzne.
- Fotografia zwierząt i eventów
Pasjonujesz się fotografią? Dołącz do naszego zespołu. Nasi wolontariusze fotografowie są zoobowiązani do regularnych wizyt w ZOO, z których minimum raz w miesiącu przesyłają na adres wolontariat@zoo.waw.pl najlepsze swoje prace. Dodatkowo tworzą fotorelacje z wydarzeń organizowanych przez Warszawskie ZOO. Zdjęcia są publikowane m.in. na stronie i social mediach Warszawskiego ZOO.
- Przewodnicy/ przewodnicy językowi
To zadanie dla osób otwartych na innych ludzi, a zarazem posiadających wiedzę na temat zwierząt oraz umiejętność jej przekazywania do różnych grup wiekowych. Wolontariusze przewodnicy samodzielnie dobierają treści spaceru, konsultują ze specjalistami, dbają o ich merytorykę. Ważna jest dyspozycyjność czasowa w pierwsze wtorki miesiąca (spacery dedykowane seniorom) oraz wybrane soboty. Harmonogram spacerów jest ogłaszany na początku każdego roku.
- Opieka nad zwierzętami – Dział Żywienia Zwierząt oraz Dział Hodowlany Sekcja Ssaków Kopytnych (zebry, wielbłądy, osły somalijskie itp.).
Aby zostać wolontariuszem/wolontariuszką przy obsłudze zwierząt musisz zadeklarować, że będziesz przychodzić do ZOO minimum raz w tygodniu i przestrzegać ustalonego harmonogramu. Decyzja o wolontariacie musi być podjęta świadomie. Ogromną rolę odgrywa częstotliwość i systematyczność, ponieważ to pozwala opiekunom zwierząt odpowiednio zorganizować pracę i rozkład zajęć w swoim Dziale.
Wolontariusz/ka zobowiązuje się do pracy minimum raz w tygodniu przez 8 godzin w godzinach 7.30- 15.30. We wniosku należy wskazać, jaki dzień tygodnia odpowiada Wolontariuszowi/ce. Praca w weekendy początkowo nie wchodzi w rachubę ze względu na czas, który należy poświecić na wprowadzenie w specyfikę pracy, chyba że Kierownik Sekcji wyrazi zgodę.
Praca polega na pomocy opiekunom w ich codziennej obsłudze zwierząt – ok. 90% są to prace porządkowe czyli czyszczenie pomieszczeń wewnętrznych i zewnętrznych, sprzątanie obiektów oraz ich najbliższego otoczenia, przygotowywanie pokarmów do skarmienia, mycie pojemników, w zależności od potrzeb obserwacja zwierząt i inne zadania wynikające z danej sytuacji.
Po akceptacji wniosku rekrutacyjnego przez Kierownika Sekcji zostaje podpisane porozumienie z Wolontariuszem/ką na okres wstępny 3 miesięcy. Przed podpisaniem porozumienia Wolontariusz/ka przechodzi obowiązkowe ogólne szkolenie BHP, a następnie szkolenie BHP na stanowisku pracy.
Więcej informacji – https://zoo.waw.pl/o-nas/wolontariat