Rozmowa kwalifikacyjna – o czym należy pamiętać?

 

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie pracodawcy z potencjalnym pracownikiem. Z punktu widzenia kandydatów istotna może być jej długość, tryb i sposób przeprowadzenia. Ile czasu należy zarezerwować z myślą o spotkaniu z osobą przeprowadzającą rekrutację? Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Jak dobrze się do niej przygotować?

Spis treści

 • Efektywna rozmowa kwalifikacyjna
 • Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
  • Jakich pytań można się spodziewać?
  • Co wziąć na rozmowę o pracę?
 • Czas trwania rozmowy o pracę
 • Rozmowa kwalifikacyjna online

W Polsce przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez pracodawców jest często spotykaną praktyką. Takie spotkanie pozwala nie tylko lepiej poznać przyszłego pracownika, ale także opowiedzieć mu o sposobie działania firmy i oczekiwaniach wobec pracowników. Jest to szczególnie istotne, bo przyjęcie nowego pracownika wiąże się z konkretnymi kosztami. Do tych zaliczyć należy konieczność przeszkolenia pracownika czy przygotowania go do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeżeli zrezygnuje on po kilku tygodniach zatrudnienia, to firma odnotuje stratę. By zredukować ryzyko strat, większość przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, należy przyjrzeć się kilku istotnym aspektom, na które składa się jej cały proces: czas, pytania, jakie mogą paść ze strony rekrutera oraz formy jej przeprowadzenia.

Efektywna rozmowa kwalifikacyjna

Nie istnieje jeden utarty schemat na przeprowadzanie rozmowy kwalifikacyjnej, a sposobów jest tyle, ile branż na rynku pracy. Bardzo często proces rekrutacji przebiega w firmach wieloetapowo i może trwać kilka dni lub zamknąć się na kilku rozmowach. Trudno o uniwersalną receptę na idealną rozmowę o pracę, ale z pewnością da się wyróżnić kilka esencjalnych zasad, których przestrzeganie będzie miało znaczący wpływ na jakość tego swoistego spotkania.

Przede wszystkim niezwykle ważne są dobra organizacja całego przedsięwzięcia i solidne przygotowanie. I dotyczy to zarówno kandydata, jak i osoby rekrutującej! Podczas takiej rozmowy z najlepszej strony powinien zaprezentować się nie tylko kandydat na pracownika, ale także i firma przyjmująca jego aplikację. Minęły czasy, kiedy cały wysiłek dotyczący dobrego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej był wyłącznie po stronie pracownika. Współczesny rynek pracy nierzadko staje się batalią różnych firm, pracodawców o dobrego pracownika. Firmy konkurują ze sobą w tworzeniu elastycznych, korzystnych warunków pracy po to, by w swojej firmie zatrudniać osoby kreatywne o jak najlepszych kwalifikacjach, które będą budowały markę swojego przyszłego pracodawcy.

Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna? Profesjonalne przygotowanie i zaplanowanie rozmowy osób rekrutujących z całą pewnością wpłynie na przebieg spotkania. Niezwykle ważne są także dbałość o pozytywną atmosferę, kultura osobista i wzajemny szacunek. Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być stresującą, do bólu formalną sytuacją opartą wyłącznie na suchej wymianie informacji. Otwartość i dobre nastawienie obu stron będą sprzyjać szczerej rozmowie rekrutacyjnej weryfikującej ostatecznie: czy takiego pracownika oczekuje pracodawca i czy faktycznie stanowisko, o które się ubiega kandydat, jest dla niego.

Poznaj 3 ważne wskazówki, jak dobrze poradzić sobie z rozmową rekrutacyjną:

Rozmowa dwóch mężczyzn.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Z pewnością dobrym pomysłem będzie szczegółowe zapoznanie się z informacjami na temat działalności firmy, do której się aplikuje. Rekruterzy mogą sprawdzać poziom tej wiedzy u kandydata – pracodawcy może zależeć, by przyszły pracownik miał pełną świadomość tego, do jakiej firmy i dlaczego właśnie w niej chce się zatrudnić. Bardzo częstym pytaniem, które komisja rekrutacyjna może zadać, będzie więc pytanie o to, dlaczego aplikuje się na to stanowisko i do tej firmy.

Jakich pytań można się spodziewać?

Popularne w ostatnim czasie stały się także pytania otwarte, tzn. takie, na których odpowiedź może być bardzo dowolna i w pełni zależy od poglądów, fantazji, kompetencji czy charakteru starającego się o pracę. Pracodawcy często zastanawiają się jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi bowiem odpowiednio sformułowane, pozwalają na bliższe poznanie osoby przyszłego pracownika. Im bardziej niestandardowe, tym lepiej. To zwiększy szansę na poznanie faktycznych kompetencji przyszłego pracownika i zminimalizuje ryzyko, że ten tylko wyrecytuje przygotowane wcześniej, wyuczone przemowy.

Często rekrutujący zadają także pytania problemowe – kandydat, odpowiadając na nie, ma udowodnić, że nadaje się na stanowisko, na które aplikuje. Podczas rozmowy można więc zostać zapytanym o rozwiązanie hipotetycznej sytuacji, jakie kroki by się podjęło itp. Dzięki temu przyszły pracodawca sprawdzi, czy kandydat ma wiedzę praktyczną. Klasyczne pytania dotyczą: wymienienia słabych i mocnych stron, opowiedzenia czegoś o sobie, oraz sprecyzowania oczekiwań co do przyszłej pracy. Z pozoru proste pytania wymagają jednak głębszego przemyślenia, dlatego warto się zastanowić, zanim pojawimy się vis a vis HR-owca. Pamiętaj, by stawiać się zawsze w pozytywnym świetle.

Co wziąć na rozmowę o pracę?

Gdy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, warto zabrać ze sobą referencje od poprzedniego pracodawcy, odpowiedni, klasyczny strój także będzie istotnym atutem wspomagającym nas na rozmowie z przyszłym pracodawcą. Ponadto, jeśli przed spotkaniem zostaniesz poproszony o wykonanie jakiegoś konkretnego zadania, należy je przygotować w takiej formie, w jakiej wymaga tego od nas rekruter. Na rozmowę kwalifikacyjną warto zabrać:

 • dokumenty aplikacyjne (CV, ewentualnie portfolio),
 • referencje,
 • notatnik i długopis,
 • zapiski z pytaniami do rekrutera.

Czas trwania rozmowy o pracę

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Nie ma określonego, standardowego czasu trwania takiej rozmowy. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko się aplikuje i do jakiego przedsiębiorstwa. Za optymalny czas można uznać godzinę zegarową, czyli 60 minut. W takim czasie można przeprowadzić spokojną, pogłębioną rozmowę.

Rozmowy kwalifikacyjne w przypadku specjalistycznych stanowisk, trwające krócej niż 45 min., mogą wzbudzać wątpliwości – kandydat mógł okazać się ewidentnie nieodpowiedni. Podejrzane są też te, w których bardzo szybko zapada decyzja o przyjęciu kandydata do pracy. Żadna poważna firma nie przyjmie osoby, o której ma jedynie podstawowe informacje. Nawet jeśli starający się o pracę spełnia wszystkie wymagania, ma idealne kwalifikacje i niezbędne doświadczenie, przyjęcie go do pracy po kilkunastu minutach byłoby nierozsądne. Rozmowa kwalifikacyjna służy przede wszystkim sprawdzeniu, czy to, co dana osoba napisała w CV, jest prawdą.

Jeśli więc czeka cię rozmowa kwalifikacyjna, najlepiej zarezerwuj dla siebie kilka godzin i odwołaj inne plany na ten dzień. Podejdziesz do wszystkiego z większym spokojem i unikniesz ryzyka, że dłuższa rozmowa zakłóci Twój plan dnia. Najkrótsze rozmowy kwalifikacyjne trwają około 20 minut. To czas wystarczający dla doświadczonej osoby, by poznać kandydata, który będzie pracował w większym zespole. Krótka rozmowa kwalifikacyjna najczęściej odbywa się wówczas, gdy do obsadzenia są stanowiska, które nie wymagają on kandydatów specjalnej wiedzy czy umiejętności. Od czego zależy długość rozmowy o pracę?Wpływ na długość rozmowy ma wiele czynników, m.in. czy kandydat będzie musiał zmierzyć się z zadaniami praktycznymi i ilu kandydatów zostało zaproszonych. Nie bez znaczenia jest też stanowisko, na jakie aplikujesz. Zazwyczaj im bardziej specjalistyczna posada, tym dłuższa i bardziej szczegółowa jest rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj, by nie okazywać zniecierpliwienia, nawet jeśli rozmowa bardzo się przedłuża.

Inaczej jest w sytuacji, gdy właściciel firmy spotyka się z kandydatami, by np. wyłonić dyrektora oddziału. Wówczas nawet godzinna rozmowa to za mało, by poznać bliżej kandydata i porozmawiać z nim o prowadzeniu biznesu. W takiej sytuacji właściciel firmy najczęściej jest zainteresowany wnikliwym zapoznaniem się ze ścieżką kariery potencjalnego pracownika czy jego planami na przyszłość. Często też w rozmowie udział bierze więcej osób a i pytań jest znacznie więcej.

Dłużej trwają także rekrutacje do firm poszukujących wyspecjalizowanych pracowników o konkretnych umiejętnościach. Takie spotkania mogą odbywać się nawet kilka dni z rzędu, zwłaszcza jeżeli firma zdecyduje się na testowanie praktycznych umiejętności kandydatów. Wówczas powinni być oni uprzedzeni o tym, że będą musieli poświęcić znacznie więcej czasu na przebiegający pod okiem pracodawcy proces rekrutacyjny.

Rozmowa kwalifikacyjna online

Rozwój nowoczesnych technologii w XXI wieku, w którym korzystanie z różnorodnych platform komunikacyjnych stało się, normą nie ominął także, prężnie rozrastającej się sfery HR-u. Oprócz tradycyjnej formy spotkań pracodawcy zaczęli sięgać po zdalne formy rekrutacji kandydatów. Dzięki nim rozmowa kwalifikacyjna może odbyć się np. przez Skype’a czy WhatsAppa. Taka rekrutacja jest mniej czasochłonna i bardziej komfortowa zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Rozmowa może trwać krócej, choć i tu dużo zależy m.in. od stanowiska, na jakie aplikuje zainteresowany. Zmianie nie ulega oczywiście sposób przygotowania się do takiej rozmowy, co należy uczynić w taki sam sposób, jak na klasyczne spotkanie w cztery oczy. Jeśli będzie to rozmowa z kamerą, należy zadbać o odpowiedni, formalny strój. Warto też znaleźć spokojne otoczenie z dala od zgiełku i hałasu i nierozpraszające tło.

Niezależnie od tego, czy pracodawca decyduje się na przeprowadzenie tradycyjnej rozmowy w siedzibie swojej firmy, czy też jest zwolennikiem wideokonferencji, powinien pamiętać o tym, by pod uwagę wziąć nie tylko pytania zadawane przez siebie, lecz także uwzględnić czas na pytania osoby zainteresowanej i chcącej rozpocząć dla niego pracę. Takie rozplanowanie poszczególnych rozmów kwalifikacyjnych powinno pozwolić na ich przeprowadzanie bez nerwowego spoglądania na zegarek.

Reasumując, rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacji. Zaangażowanie w jego pozytywny przebieg to praca, jaką wykonać muszą dwie strony: pracodawca i przyszły pracownik firmy. Przeprowadzona ze spokojem, w przyjaznej, ale profesjonalnej atmosferze, będzie ważnym doświadczeniem i drogą pozyskania istotnych informacji zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Artykuł pochodzi ze strony

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/908/rozmowa-kwalifikacyjna-o-czym-nalezy-pamietac

Skip to content