CV a urlop macierzyński

Szukasz dla siebie nowej pracy, ale jakiś czas temu miałaś przerwę w zawodzie spowodowaną urlopem macierzyńskim? Nie należy tej informacji ukrywać przed pracodawcą. Sprawdź, w jaki sposób wpisać adnotację o urlopie macierzyńskim do swoich dokumentów aplikacyjnych.

Urlop macierzyński a staż pracy

W wielu propozycjach zatrudnienia są uwzględniane wymagania pracodawców dotyczące doświadczenia zawodowego potencjalnych kandydatów. Nierzadko te oczekiwania zostają dokładnie sprecyzowane. Przykładowo, pracodawca może oczekiwać od kandydata co najmniej trzyletniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Tego typu oferty bez problemów znajdziesz w sieci, chociażby na portalu Pracuj.pl. Jeśli w interesującym Cię ogłoszeniu została zawarta taka informacja, nie możesz do stażu pracy doliczyć okresu, w którym przebywałaś na urlopie. Przykładowo, jeżeli w poprzedniej firmie pracowałaś tylko dwa lata, a kolejny rok byłaś na urlopie macierzyńskim, nie możesz pochwalić się trzyletnim doświadczeniem zawodowym.

Przerwa w zatrudnieniu

Wiele kobiet przebywa na urlopie macierzyńskim, a potem przez kolejne lata opiekują się dziećmi. Skutkuje to kilkuletnią przerwą w karierze zawodowej. Również w tym przypadku lepiej wpisać do CV adnotację o urlopie macierzyńskim. W ten sposób wyjaśnisz rekruterowi, co było powodem Twojej kilkuletniej przerwy. Pracodawca na pewno doceni Twoją szczerość – taka adnotacja może okazać się kluczowym atutem potwierdzającym Twoją prawdomówność.

Jak wpisać w CV informację o urlopie macierzyńskim?

Zastanawiasz się, jak najlepiej wpisać w CV adnotację o urlopie macierzyńskim? Możesz umieścić tę informację w rubryce o dodatkowych uwagach – na pewno nie umknie ona rekruterowi. Należy pamiętać, aby adnotacja o urlopie macierzyńskim nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Powinna mieć formę lakonicznej informacji. Możesz również wspomnieć o urlopie macierzyńskim w nadesłanym do firmy liście motywacyjnym. W tym przypadku warto na przykład dodać, że dzięki możliwości opiekowania się dzieckiem, Twoje umiejętności organizacyjne znacznie się poprawiły.

Nie obawiaj się informowania pracodawcy o urlopie macierzyńskim. Możesz to zrobić za pośrednictwem CV lub za pomocą listu motywacyjnego. O przerwie w karierze zawodowej warto też wspomnieć rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Skip to content