CV i list motywacyjny – Jak zwiększyć swoje szanse na sukces?

Przekonujący list motywacyjny przejrzysty życiorys nierzadko stanowią klucz do sukcesu. Starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne to wręcz przepustka do wymarzonej pracy – same certyfikaty i dyplomy nie wystarczą, by przekonać rekrutera o twoich umiejętnościach. Nie ulega wątpliwości, że list motywacyjny, w który włożysz odrobinę wysiłku, pozwoli ci wybić się na tle innych kandydatów i zdecydowanie zwiększy szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Z naszego poradnika dowiesz się, co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym i życiorysie, a także jak wygląda właściwa struktura obu dokumentów. Dodatkowo podpowiemy ci, w jaki sposób przekonasz rekrutera o tym, że jak ulał nadajesz się na dane stanowisko i jak nie popełnisz podstawowych błędów.

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Przekonujący, przejrzysty i pozbawiony pustych frazesów – prawidłowe napisanie listu motywacyjnego wydaje się na pierwszy rzut oka dziecinnie proste. Jednak diabeł tkwi w szczegółach: rozpoczęcie listu zdaniem: „W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w…, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę…” wydaje się być na miejscu, jednak, niestety, to tylko pustosłowie. Nic nieznaczące frazesy i niejednoznaczne stwierdzenia są raczej negatywnie odbierane w procesie rekrutacyjnym, dlatego postaraj się sprowadzić swoje kwalifikacje i umiejętności do niezbędnego meritum. Z kolei życiorys także musi mieć odpowiednią strukturę i przejrzystą formę. Zawiłe CV, wypełnione po brzegi doświadczeniami niezwiązanymi z branżą, z pewnością nie stanie się twoim sprzymierzeńcem.

Co jeszcze powinno znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych?

  • przekonujący list motywacyjny, dopasowany do konkretnej oferty
  • opcjonalne strona tytułowa
  • życiorys
  • świadectwa
  • certyfikaty, dyplomy, rekomendacje

Pamiętaj, by przed dostarczeniem dokumentów aplikacyjnych życiorys i list motywacyjny opatrzyć podpisem i datą. Dzięki temu twoje portfolio rekrutacyjne będzie stanowiło spójną całość i co najważniejsze, będzie wiarygodne – przyszły pracodawca będzie miał pewność, że portfolio jest aktualne, a zawarte w nim informacje zgodne z prawdą. Wysyłasz swoje dokumenty drogą elektroniczną? Wykonaj odręczny podpis, zeskanuj go, a następnie wklej we właściwe miejsce.

Wskazówka

Pracodawcy coraz częściej proszą kandydatów o składanie aplikacji w formie cyfrowej. Połącz list motywacyjny, życiorys, świadectwa i certyfikaty w jeden plik PDF. Dzięki temu będziesz zwiększysz ich przejrzystość i zyskasz pewność, że format dokumentów po otwarciu nie ulegnie zmianie. Wysyłając portfolio pocztą elektroniczną, skorzystaj z wiarygodnego adresu e-mail, np. imię.nazwisko@domena.pl.

Jak napisać CV? – Struktura i najważniejsze punkty

List motywacyjny to niewątpliwie świadectwo naszego sposobu myślenia, stylu pisania, a tym samym naszej kreatywności. Życiorys z kolei stanowi jego zupełne przeciwieństwo: jest on bowiem zbiorem suchych faktów, wypisanych w formie punktów. Wśród nich znajdują się najważniejsze dane personalne, takie jak m.in. adres zamieszkania, numer telefonu czy informacje dotyczące naszego wykształcenia. Bez wątpienia należy pamiętać o profesjonalnym zdjęciu biznesowym, by przedstawionym faktom nadać nieco kształtu i koloru. Pamiętaj jednak, że w świetle polskiego prawa zdjęcia do CV są nieobowiązkowe.

Centralną pozycję w dokumentach aplikacyjnych zajmuje oczywiście twoja ścieżka kariery. W kwestii formy warto zastosować tu amerykańską strukturę i rozpocząć życiorys od najbardziej aktualnego szczebla zawodowego. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że uwagę rekrutera błyskawicznie przyciągną kwalifikacje i certyfikaty, zdobyte w ostatnim czasie.

Jak ubiegać się o pracę? – Osoby rekrutujące błyskawicznie wychwytują błędy kandydatów.

Ogólnie rzecz ujmując można śmiało stwierdzić, że punkty stanowiące esencję doświadczenia zawodowego poparte świadectwami i certyfikatami w zupełności wystarczą, by na dłużej przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy. W przypadku prac związanych bezpośrednio z wybraną branżą niewątpliwie decydujące są fakty i liczby:

  • Jak brzmi nazwa twojego ostatniego stanowiska?
  • W jakim przedsiębiorstwie miało miejsce zatrudnienie?
  • Jaki był okres trwania umowy?
  • Jakie były twoje zadania i obowiązki?
  • Jakie sukcesy znalazły się na twoim koncie?

W przypadku oprawy graficznej zwróć uwagę na to, by wszystkie elementy były spójne i przejrzyste. O jej wyborze zadecyduje tu niewątpliwie branża, w której ubiegasz się o pracę. Aplikacja może bowiem przyjąć formę tradycyjną, pozbawioną ozdobników lub niekonwencjonalną, w której możesz wykazać się swoimi umiejętnościami twórczymi i kreatywnością. Awangardowe portfolio może pomóc zwyciężyć w staraniach o wymarzoną pracę, szczególnie podczas poszukiwań zatrudnienia w młodych, ambitnych przedsiębiorstwach lub branżach wymagających nieszablonowego myślenia.

Rzecz jasna, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, na pierwszym planie znajdą się zdobyty rodzaj wykształcenia i ukończone poziomy edukacji. Również tutaj warto zrezygnować ze ścisłej chronologii na rzecz najwyższego ukończonego poziomu wykształcenia. Dotyczy to przede wszystkim kandydatów starszych wiekiem lub stażem, u których uwzględnianie każdego szczebla edukacji zwyczajnie mija się z celem (np. wszystkich ukończonych praktyk w technikum). Zwykle wystarczy ostatni zdobyty poziom wykształcenia.

Ponadto nie należy bagatelizować sekcji, w której kandydaci wymieniają swoje szczególne umiejętności. To właśnie tutaj uwzględnisz wszystkie dodatkowe kwalifikacje, które w wielu przypadkach mogą przesądzić o twojej karierze zawodowej. Co zatem należy rozumieć pod pojęciem dodatkowych kwalifikacji? Prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, certyfikaty i różnego rodzaju wyróżnienia. To, czy uraczysz rekrutera informacją o swoich zainteresowaniach, zależy wyłącznie od ciebie. Niemniej pamiętaj o tym, że niektóre hobby, np. przynależność do organizacji wolontariackich, powiedzą wiele o twoich cechach charakteru: zaletach, kompetencjach społecznych czy ogólnym zaangażowaniu. Jeśli posiadasz zainteresowania, na które poświęcasz cały swój czas wolny, jesteś dla pracodawcy prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Kto wie, być może praca stanie się twoją drugą pasją? Jednak nie ubarwiaj na siłę swojego życiorysu – wymień tylko te zainteresowania, które są związane z wybraną branżą, i co najważniejsze, mają przełożenie na rzeczywistość!

Opcjonalnie możesz uwzględnić również prywatne dane o sobie, takie jak obywatelstwo, stan cywilny czy przynależność religijna. W niektórych przypadkach podanie tego typu informacji pozwoli rozwiać wątpliwości i uniknąć nieporozumień.

Wskazówka

Pamiętaj: wszystkie informacje, które uwzględnisz w życiorysie, muszą być zgodne z prawdą! Nieprawdziwe dane zostaną prędzej czy później zweryfikowane, a to może skutkować rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia, co niewątpliwie negatywie odbije się na twojej karierze zawodowej.

Jak napisać list motywacyjny? – Wskazówki

W liście motywacyjnym najważniejsza jest treść – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Postaraj się jednak, by był on napisany w sposób zwięzły. Podobnie jak w przypadku życiorysu tu również powinny znaleźć się wyłącznie informacje związane ze stanowiskiem i branżą, której progi chcesz przekroczyć. Jednak oprócz umiejętności i doświadczenia koniecznie wspomnij też o kompetencjach interpersonalnych i społecznych, takich jak umiejętność pracy w zespole, świadomość odpowiedzialności, odporność na stres, a także zdolności przywódcze, organizacyjne czy komunikacyjne.

Jeśli chcesz, by list jako namacalny dowód twoich starań stał się bardziej wiarygodny, poprzyj wymienione w nim doświadczenia i kompetencje autentycznymi przykładami z twoich dotychczasowych prac. Zastąp lakoniczne stwierdzenie „Jestem osobą odpowiedzialną, odporną na stres i potrafię pracować w zespole” krótkim opisem sytuacji, w których cechy te mogły znaleźć swoje odzwierciedlenie. W ten sposób nie tylko zaprezentujesz się ze swojej najlepszej strony, lecz przede wszystkim udowodnisz, że cechy te mają przełożenie na rzeczywistość.

Mimo pewnej dozy dowolności co do treści listu motywacyjnego, jego struktura jest ściśle określona. Po tytule dokumentu, zwrocie grzecznościowym „Szanowna Pani / Szanowny Panie” i krótkim wstępie określającym cel listu następuje opis dokonań zawodowych i uzasadnienia, według których jesteś idealnym kandydatem na wybrane stanowisko. Miej przed oczami opis stanowiska i wymaganych kwalifikacji – w końcu dzięki nim chcesz udowodnić, że pracodawca wiele zyska, zatrudniając właśnie ciebie.

Nie poprzestawaj na nazwach stanowisk – przy każdej z nich opisz pokrótce zakres odpowiedzialności i obowiązków. To, jakie zadania i jaki zakres odpowiedzialności zostały ci powierzone, pozwoli stworzyć bardziej szczegółowy obraz ciebie jako potencjalnego pracownika. Podsumowując, pamiętaj o tym, by mówić o swoich zaletach z pełną świadomością i co najważniejsze, przedstawiać je realistycznie. Przesadna skromność nie popłaca, podobnie jak nadmierna gloryfikacja własnej osoby.

A może składasz podanie o pracę na stanowisku, które odpowiada twoim wyobrażeniom i kwalifikacjom? Zanim przystąpisz do pisania podania, zapoznaj się z opisem przedsiębiorstwa na stronie internetowej i zdobądź możliwie jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Dzięki temu dowiesz się, na jakich stanowiskach będziesz efektywnie realizować cele firmy, optymalnie wykorzystując swoje kwalifikacje.

O czym jeszcze musisz pamiętać, pisząc list motywacyjny?

  • Zgromadź możliwie jak najwięcej informacji na temat przedsiębiorstwa, w którym aplikujesz o pracę: już cele i wizerunek firmy dostarczą ci wskazówek, po jaką oprawę graficzną sięgnąć i na jakie punkty doświadczenia zawodowego warto zwrócić szczególną uwagę.
  • Jeśli nie masz doświadczenia w danej dziedzinie, skup się na tzw. kompetencjach miękkich. Udowodnij, że umiejętności organizacyjne, kierownicze czy komunikacyjne mogą przełożyć się na umiejętności techniczne. Wykaż się przy tym zdrową porcją determinacji i otwartością na nowe wyzwania.
  • Poszukaj danych kontaktowych rekrutera lub kierownika działu personalnego– dzięki temu spersonalizujesz swoją aplikację i wyślesz ją bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji. Kierując swoje dokumenty na ogólny adres firmy, nie będziesz mieć pewności, czy twoja wiadomość nie wyląduje w folderze SPAM.

Najczęściej popełniane błędy w listach motywacyjnych

Dla rekrutera przeglądanie dokumentów aplikacyjnych to chleb powszedni. Nic więc dziwnego, że już najmniejszy błąd, merytoryczny czy formalny, przyciąga jego wzrok. Dlatego każda próba uniknięcia wpadki jest na wagę złota. Poniżej zestawiliśmy najbardziej typowe błędy, z jakimi spotykają się rekruterzy w swojej codziennej pracy:

  • Nieodpowiednia długość: zawrzyj w swoim liście motywacyjnym wyłącznie najważniejsze fakty – precyzja stanowi tu klucz do sukcesu. List nie powinien być dłuższy niż jedna strona formatu A4, a życiorys powinien zajmować od jednej do trzech stron, w zależności od wieku i stażu pracy kandydata.
  • Brak konkretów: skoncentruj się wyłącznie na kwalifikacjach, które mają znaczenie dla potencjalnie wykonywanej pracy.
  • Błędy językowe: błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy gramatyczne z pewnością nie wywrą pozytywnego wrażenia na osobie rekrutującej. Podobnie jak literówki, które są oznaką braku zaangażowania i niskich kompetencji językowych. Jeśli chcesz uniknąć błędów, poproś zaufaną osobę, by przed odesłaniem aplikacji jeszcze raz spojrzała na twoje dokumenty aplikacyjne.
  • Brak estetyki: już różnice w czcionce mogą zniechęcić rekrutera do dalszego czytania. Zwróć szczególną uwagę na jednolity styl i wielkość czcionki – musi być ona czytelna zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.
  • Niewłaściwy styl: pamiętaj o kulturze języka, która przecież nie ogranicza się wyłącznie do poprawności. Zrezygnuj w liście motywacyjnym z wyrażeń kolokwialnych na form grzecznościowych w zwrotach do adresata.
  • Puste frazesy: sporządź swój własny list motywacyjny, który wyróżni się na tle wciąż powielanych gotowców, rozpoczynających się słowami: „W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w…, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę…”. Niestety, nic utarte frazesy nie wyrażą zaangażowania i ambicji, którymi pragniesz wykazać się w nowym miejscu pracy.
  • Nadmierna przesadność lub skromność: opisz swoje kwalifikacje w sposób otwarty, szczery i rzeczowy i poprzyj je przykładami ze swojej codzienności zawodowej. Jeśli chcesz przekonać pracodawcę o swoich zaletach, zrezygnuj z przesadnej skromności i nadmiernej pychy.
  • Kopiowanie wzorów listów: pod żadnym pozorem nie kopiuj całych akapitów ze wzorców znalezionych w Internecie!Jeśli poszukujesz inspiracji w gotowych szablonach, musisz liczyć się z tym, że osoba rekrutująca prawdopodobnie zna je na pamięć.

Wskazówka

W życiorysie nietrudno o luki, dlatego nie próbuj ich wypełniać na siłę. Zastanów się, co w tym czasie pochłaniało większość twojej uwagi. Być może brak pracy pozwolił ci wziąć udział w dodatkowych szkoleniach? Wspomnij o nich i wykaż się inicjatywą.

List motywacyjny i życiorys – najważniejsze punkty w pigułce

Struktura listu motywacyjnego:

  • Wstęp: indywidualny, ciekawy, krótki, zwięzły
  • Rozwinięcie: przekonujący opis umiejętności i kwalifikacji, poparty przykładami
  • Odniesienie do kryteriów: uzasadnienie kandydatury; przedstawienie umiejętności miękkich i twardych; udowodnienie, że kandydat jest idealny na wybrane stanowisko
  • Zakończenie: wyrażenie chęci spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej; uwzględnienie wymaganych informacji (możliwa data rozpoczęcia pracy)

Struktura życiorysu:

  • Dane personalne: imię, nazwisko, data urodzenia, adres, numer telefonu, adres e-mail, zdjęcie do CV
  • Wykształcenie: etapy edukacji z informacją o egzaminie końcowym/tytule zawodowym (szkoła zawodowa, technikum, liceum, studia) oraz doświadczenie zawodowe (zakres zadań i obowiązków)
  • Dodatkowe umiejętności: języki obce, znajomość obsługi komputera i specjalistycznych programów, prawo jazdy, dodatkowe szkolenia, certyfikaty
  • Zainteresowania
  • Działalność charytatywna/wolontariat
  • Data i podpis (w przypadku aplikacji pocztą elektroniczną umieść podpis cyfrowy)

Podsumowanie

Pamiętaj: nawet niewłaściwa długość CV czy zbyt kolokwialny styl listu motywacyjnego mogą przesądzić o twojej karierze w wymarzonej firmie. Celem listu motywacyjnego nie jest powielenie wymaganych kwalifikacji, a przekonanie potencjalnego pracodawcy o tym, że dany kandydat to dla przedsiębiorstwa prawdziwy strzał w dziesiątkę. Życiorys ma z kolei za zadanie przedstawić pokrótce najważniejsze szczeble edukacji i dotychczasowej kariery zawodowej, uzupełniając je zdobytymi kwalifikacjami i umiejętnościami. Dlatego postaraj się formułować informacje krótko i zwięźle i oraz przedstawiać fakty w sposób świadomy, szczery i rzeczowy. Przede wszystkim skup się na kwalifikacjach i umiejętnościach, które są wymienione w wymaganiach, a także pozwolą osiągać cele i wzmocnić wizerunek firmy. I co najważniejsze, sformułuj swój własny list motywacyjny – dzięki temu będziesz mieć pewność, że twoje starania nie pójdą na marne!

* Ten przewodnik zawiera ogólne informacje i przydatne wskazówki, które mogą ułatwić rozpoczęcie kariery zawodowej osobom, które stawiają pierwsze kroki na ryku pracy. Informacje umieszczone w poradniku nie odnoszą się konkretnie do przebiegu procesu rekrutacji, możliwości odbycia praktyk, staży lub wolontariatów ani opisów stanowisk w przedsiębiorstwie C&A.

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/jak-napisac-cv-i-list-motywacyjny#R1

Skip to content